FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU EDIŢIA a 23-a – Program

d25 octombrie – 3 noiembrie 2013, Bucureşti

Comunicat de presă

10 octombrie 2013

Se pun în vânzare biletele pentru FNT

Începând de vineri, 10 octombrie, vor fi puse în vânzare biletele pentru spectacolele Festivalului Naţional de Teatru, ce va avea loc la Bucureşti, în perioada 25 octombrie – 3 noiembrie 2013.

Acestea se vor găsi la casele de bilete ale următoarelor instituţii, parteneri strategici FNT: Teatrul Naţional Bucureşti, Opera Naţională Bucureşti, Teatrul Odeon, Teatrul “Bulandra”, Teatrul “Nottara”, Teatrul ACT, ArCuB, Teatrul Mic, Teatrul de Comedie, Teatrul Evreiesc de Stat, Centrul Cultural pentru UNESCO “Nicolae Bălcescu”, UNTEATRU, Godot Café-Teatru. De asemenea, biletele se vor putea achiziţiona şi on-line, de pe site-urile web ale teatrelor care găzduiesc spectacolele.

Biroul de presă FNT 2013

press@fnt.ro

0744.649.158

www.fnt.ro

Producători: UNITER – Uniunea Teatrală din România, ArCuB – Centrul de Proiecte Culturale al Primăriei Municipiului Bucureşti

Proiect cultural finanţat de: Primăria Municipiului Bucureşti, Consiliul General al Municipiului Bucureşti, Ministerul Culturii

Co-producători:ICR – Institutul Cultural Român, Societatea Română de Televiziune

Sponsor principal: MOL România

Maşina FNT: Volvo

Sponsori: Domeniile BLAGA, Mobila Dalin

Parteneri strategici: Teatrul Naţional Bucureşti, Opera Naţională Bucureşti, Teatrul Odeon, Teatrul „Bulandra”, Teatrul de Comedie, Teatrul „Nottara”, Teatrul Mic, Fundaţia Löwendal, Godot Café-Teatru, AICT – Asociaţia Internaţională a Criticilor de Teatru – Secţia Română, Restaurant „Gala – Le Théâtre”, Ceainăria Serendipity

Parteneri: Festivalul Internaţional de Film Transilvania, ITI – Institutul Internaţional al Teatrului – Centrul Român, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică  „I.L. Caragiale” Bucureşti, Universitatea Hyperion Bucureşti, Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu – Departamentul de Artă Teatrală, Universitatea de Arte Târgu-Mureş

Partener de tradiţie: Societatea Română de Radiodifuziune – Radio România Actualităţi, Radio România Cultural, Radio Bucureşti, Radio România Internaţional, eteatru.ro

Eveniment susţinut de: România Liberă, Academia Caţavencu

Parteneri media: RFI România, Evenimentul Zilei, SPECTACULAR, Observator Cultural, LiterNet, Ziarul Metropolis, Yorick, 24-FUN, Fundaţia Culturală „Camil Petrescu” – Revista „Teatrul azi”, Phoenix Media, deBărbaţi, United Media Romania, mediaTRUST, Port.ro, Blitz TV, Digi TV

FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU, ediţia a 23-a

25 octombrie – 3 noiembrie 2013

PROGRAM

Vineri, 25 octombrie

17.00 Cinemateca Union Faust, regia: Aleksandr Sokurov, distribuit în România de Transilvania Film – 2h 15 min /

21.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic Troienele, după Euripide, regia: Andrei Şerban, Opera Naţională Iaşi – 1h 35 min fără pauză / Legendele scenei

23.00 Radio România CulturalVă place Brahms?, dupăFrançoise Sagan, dramatizarea şi regia artistică: Leonard Popovici – 55 min / FNT On Air. Focus – Arta Actorului: Mariana Mihuţ

Sâmbătă, 26 octombrie

17.00 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic Troienele, după Euripide, regia: Andrei Şerban, Opera Naţională Iaşi – 1h 35 min fără pauză / Legendele scenei

18.00 Fundaţia Löwendal –Vernisajul expoziţiei Spaţii imaginare (machete-schiţe-video) a scenografului Helmut Stürmer

18.00 Teatrul Evreiesc de Stat Yentl de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia: Erwin Şimşensohn, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti – 2h 20 min cu pauză / Teatrul de mâine

21.00 Teatrul ACT Iluzii de Ivan Vîrîpaev, regia: Cristian Juncu, Teatrul ACT Bucureşti şi Asociaţia Catharsis – 1h 30 min fără pauză / Actorii, în prim- plan

21.00 ArCuB – Însemnările unui nebun de N.V. Gogol, regia: Felix Alexa, ArCuB (Centrul de Proiecte Culturale al Municipiului Bucureşti) – 1h 40 min fără pauză / Actorii, în prim-plan

23.00 Radio România Cultural AmphitryodePlaut, adaptare radiofonică de Radu Popescu şi Maria Marin, regia artistică: Dan Puican – 1h  / FNT On Air.Focus – Arta Actorului: Mariana Mihuţ

Duminică, 27 octombrie

17.00 şi 21.00 Teatrul  Odeon, Sala Majestic – Troienele, după Euripide, regia: Andrei Şerban, Opera Naţională Iaşi – 1h 35 min fără pauză / Legendele Scenei

18.00 Teatrul Mic – A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia: Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul „Regina Maria” Oradea – 2h 30 min cu pauză / Teatrul de mâine

18.00 Teatrul Evreiesc de Stat Yentl de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia: Erwin Şimşensohn, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti – 2h 20 min cu pauză / Teatrul de mâine

18.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio – Avarul de Molière, regia: Lászlo Bocsárdi, Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe – 3h cu două pauze / Creatori şi teatre în spectacol

21.00 ArCuB – Însemnările unui nebun de N.V. Gogol, regia: Felix Alexa, ArCuB (Centrul de Proiecte Culturale al Municipiului Bucureşti) – 1h 40 min fără pauză / Actorii, în prim-plan

21.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă – Urâtul de Marius von Mayenburg, regia: Vlad Cristache, Teatrul de Comedie Bucureşti – 1h 40 min fără pauză / Teatrul de mâine

23.00 Radio România Cultural Ginerele domnului Poirier de Émile Augier, regia artistică: Dan Puican – 55 min / FNT On Air.Focus – Arta Actorului: Mariana Mihuţ

Luni, 28 octombrie

17.00 Cinemateca Union – Nunta mută,regia: Horaţiu Mălăele,distribuit în România de Transilvania Film – 1h 25 min /

18.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică – Conul Leonida faţă cu reacţiunea de I.L.Caragiale, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Naţional Bucureşti – 1h fără pauză / Focus – Arta Actorului: Mariana Mihuţ

18.00 Teatrul Mic – A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia: Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul „Regina Maria” Oradea – 2h 30 min cu pauză / Teatrul de mâine

18.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio – Avarul de Molière, regia: Lászlo Bocsárdi, Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe – 3h cu două pauze / Creatori şi teatre în spectacol

19.00 Cinemateca Union – Faust, regia: Aleksandr Sokurov, distribuit în România de Transilvania Film – 2h 15 min /

21.00 Opera Naţională Bucureşti – Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi – 2h cu pauză / Creatori şi teatre în spectacol

21.30 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Multimedia – Năpasta de I.L. Caragiale, regia: Radu Afrim, Teatrul Naţional Bucureşti – 1h 30 min fără pauză / Caragiale, inevitabilul

23.00 Radio România Cultural – Toţi cei care cadde Samuel Beckett,regia artistică: Attila Vizauer – 1h 30 min / FNT On Air.Focus – Arta Actorului: Mariana Mihuţ

Marţi, 29 octombrie

14.00 Cinemateca Union Undeva la Palilula,regia: Silviu Purcărete,distribuit în România de Transilvania Film – 2h 25 min /

17.00 şi 21.00 Teatrul „Bulandra”, Sala „Toma Caragiu” Leonida Gem Session, adaptare după Caragiale în cădere liberă,regia: Gábor Tompa, Teatrul Maghiar de Stat Cluj – 1h fără pauză / Caragiale, inevitabilul

18.30 Opera Naţională Bucureşti  –  Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi – 2h cu pauză / Creatori şi teatre în spectacol

21.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio Solitaritate, o co-producţie a Teatrului Naţional „Radu Stanca” Sibiu şi Théâtre National de la Communauté Française de Belgique, în colaborare cu Le Festival d’Avignon 2014. Spectacol realizat în cadrul Proiectului „Oraşe pe scenă” / „Villes en Scene” – 1h 55 min fără pauză / Teatrul de mâine

21.30 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Multimedia Năpasta de I.L. Caragiale, regia: Radu Afrim, Teatrul Naţional Bucureşti – 1h 30 min fără pauză / Caragiale, inevitabilul

21.30 Teatrul Odeon, Sala Studio Muzica Teatrului next generation: un proiect de Tibor Cári şi The Theatre Fleas Orchestra  – 1h 15 min fără pauză

23.00 Radio România Cultural La PuntadeYvette Z’ Gragen, regia artistică: Leonard Popovici – 1h 20 min / FNT On Air.Focus – Arta Actorului: Mariana Mihuţ

Miercuri, 30 octombrie

14.30Cinemateca Union – Faust, regia: Aleksandr Sokurov, distribuit în România de Transilvania Film – 2h 15 min /

17.30 şi 21.00  Teatrul Odeon, Sala Majestic – O scrisoare pierdută  de I. L. Caragiale, regia: Mircea Cornişteanu, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 2h 40 min cu pauză / Caragiale, inevitabilul

19.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio – Solitaritate, o co-producţie a Teatrului Naţional „Radu Stanca” Sibiu şi Théâtre National de la Communauté Française de Belgique, în colaborare cu Le Festival d’Avignon 2014. Spectacol realizat în cadrul Proiectului „Oraşe pe scenă” / „Villes en Scene” – 1h 55 min fără pauză / Teatrul de mâine

21.00 Godot Café-Teatru – Hai Iu Iu Nu Hey You You,concert remix-uri Maria Tănase, muzica: Vlaicu Golcea, regia: Radu Afrim /

21.30 Teatrul ACT Iluzii de Ivan Vîrîpaev, regia: Cristian Juncu, Teatrul ACT Bucureşti şi Asociaţia Catharsis  – 1h 30 min fără pauză / Actorii, în prim- plan

21.30 UNTEATRU – Un tramvai numit dorinţă de Tennessee Williams, regia: Andrei şi Andreea Grosu, UNTEATRU Bucureşti – 1h 40 min fără pauză / Teatrul de mâine

23.00 Radio România Cultural – Capriciile Feniseide Lope de Vega, adaptarea radiofonică şi regia artistică: Dan Puican – 1h 10 min / FNT On Air.Focus – Arta Actorului: Mariana Mihuţ

Joi, 31 octombrie

14.30Cinemateca Union – Undeva la Palilula,regia: Silviu Purcărete,distribuit în România de Transilvania Film – 2h 25 min /

18.00 şi 21.30 Teatrul „Bulandra”, Sala „Toma Caragiu” – Domnul Swedenborg vrea să viseze, scenariul şi regia: Mihai Măniuţiu, Teatrul Naţional  „Vasile Alecsandri” Iaşi – 1h 30 min fără pauză /  Creatori şi teatre în spectacol

18.00 Teatrul de Comedie, Sala „Radu Beligan” – Paparazzi sau Cronica unui răsărit de soare avortat de Matei Vişniec, regia: Ovidiu Caiţa, Teatrul de Nord Satu Mare – 1h 40 min fără pauză / Teatrul de mâine

20.00 Opera Naţională Bucureşti – Pescăruşul de A.P.Cehov, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul German de Stat Timişoara – 3h 10 min cu pauză / Creatori şi teatre în spectacol

20.30 Teatrul „Bulandra”, Sala „Liviu Ciulei” – Şcoala nevestelor de Molière, regia: Cristian Juncu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu” – 2h 30 min cu pauză / Creatori şi teatre în spectacol

23.00 Radio România Cultural – Călina roşiede Vasili Sukşin, dramatizarea radiofonică: Paul Tumanian,  regia artistică: Leonard Popovici – 1h 30 min / FNT On Air.Focus – Arta Actorului: Mariana Mihuţ

Vineri, 1 noiembrie

18.00 Opera Naţională Bucureşti – Pescăruşul de A.P. Cehov, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul German de Stat Timişoara – 3h 10 min cu pauză / Creatori şi teatre în spectacol

18.00 Teatrul „Bulandra”, Sala „Liviu Ciulei” – Şcoala nevestelor de Molière, regia: Cristian Juncu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu” – 2h 30 min cu pauză / Creatori şi teatre în spectacol

18.00 Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”Scene din viaţa insectelor – mister psihedelic muzical – de Karel şi Josef Čapek, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” – 1h 20 min fără pauză / Creatori şi teatre în spectacol

19.00Cinemateca Union – Nunta mută,regia: Horaţiu Mălăele,distribuit în România de Transilvania Film – 1h 25 min /

20.00  Teatrul de Comedie, Sala „Radu Beligan” – Paparazzi sau Cronica unui răsărit de soare avortat de Matei Vişniec, regia: Ovidiu Caiţa, Teatrul de Nord Satu Mare – 1h 40 min fără pauză / Teatrul de mâine

21.30 Radio România Cultural – Mătuşa noastrăde Hans Christian Andersen, traducerea şi dramatizarea radiofonică: Sanda Socoliuc, regia artistică: Attila Vizauer / FNT On Air.Focus – Arta Actorului: Mariana Mihuţ

22.00 UNTEATRU – Un tramvai numit dorinţă de Tennessee Williams, regia: Andrei şi Andreea Grosu, UNTEATRU Bucureşti – 1h 40 min fără pauză / Teatrul de mâine

Sâmbătă, 2 noiembrie

14.00 Radio România Cultural – Arca lui Noede Lucian Blaga, adaptarea şi regia artistică: Cristian Munteanu – 1h 45 min / FNT On Air.Focus – Arta Actorului: Mariana Mihuţ

17.00 Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”Scene din viaţa insectelor – mister psihedelic muzical – de Karel şi Josef Čapek, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” – 1h 20 min fără pauză / Creatori şi teatre în spectacol

19.00 Teatrul „Nottara”, Sala „George Constantin” (Studio) – Gardenia de Elżbieta Chowaniec, regia: Gábor M. Koltay, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara – 1h 45 min fără pauză / Actorii, în prim-plan

19.00Cinemateca Union Faust, regia: Aleksandr Sokurov, distribuit în România de Transilvania Film – 2h 15 min /

21.00 Teatrul de Comedie, Sala Nouă Urâtul de Marius von Mayenburg, regia: Vlad Cristache, Teatrul de Comedie Bucureşti – 1h 40 min fără pauză / Teatrul de mâine

21.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic Adam şi Eva, după Liviu Rebreanu, regia: Alexander Hausvater, Teatrul Naţional Timişoara – 1h 45 min fără pauză / Creatori şi teatre în spectacol

Duminică, 3 noiembrie

14.00 Radio România Cultural Puricele în ureche de Georges Feydeau, adaptarea radiofonică: Mircea Popescu, regia artistică: Dan Puican – 1h 50 min / FNT On Air.Focus – Arta Actorului: Mariana Mihuţ

17.00 şi 21.00 Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Pictură – Beznă de mină de Csaba Székely, regia: Aba Sebestyén, Studioul Yorick şi Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós” – 1h 40 min fără pauză / Creatori şi teatre în spectacol

18.00 Teatrul „Nottara”, Sala „George Constantin” (Studio) – Gardenia de Elżbieta Chowaniec, regia: Gábor M. Koltay, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara – 1h 45 min fără pauză / Actorii, în prim-plan

19.00  Teatrul „Bulandra”, Sala „Liviu Ciulei” – Îngropaţi-mă pe după plintă, după Pavel Sanaev, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul „Bulandra” Bucureşti – 3h 30 min cu pauză / Focus – Arta Actorului: Mariana Mihuţ

19.00Cinemateca Union – Undeva la Palilula,regia: Silviu Purcărete,distribuit în România de Transilvania Film – 2h 25 min /

20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic – Adam şi Eva, după Liviu Rebreanu, regia: Alexander Hausvater, Teatrul Naţional Timişoara – 1h 45 min fără pauză / Creatori şi teatre în spectacol

În perioada 25 octombrie – 3 noiembrie 2013, 12 piese de teatru radiofonic a căror protagonistă este Mariana Mihuţ vor putea fi accesate on demand pe www.eteatru.ro, singurul site web al Radio România care difuzează exclusiv teatru radiofonic.

[/column]

Did you like this? Share it!

0 comments on “FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU EDIŢIA a 23-a – Program

Leave Comment